Заняття гуртка
Тема: Листопад.
Мета: розвивати в учнів поняття про дерева, кущі, трави, пристосування рослин до умов середовища, осіннє забарвлення листків, листопад; формувати в учнів естетичне сприйняття природи.
Обладнання: таблиці, малюнки, гербарій листків, платівка «Времена года» Чайковского.
Емблема заняття: гілочка горобини, осінні листки.
Девіз заняття: В зеленім лісі побував
Якийсь художник і поволі
Дерева перефарбував
У золотисто-жовтий колір.
- Ти хто такий? –
Я здивувавсь. –
Чому тебе не бачив досі?
- То придивися – хтось озвавсь,
І ти тоді побачиш – осінь.
Хід заняття
І. Вступне слово. Звучить музика.
ІІ.
- Прихід і ознаки осені:
а) дні стають коротші;
б) достигають плоди;
в) зміна зеленого забарвлення листків.
По календарю осінь: 1 вересня.
Астрономи – 23 вересня (день осіннього рівнодення).
Поява жовтих листків на березі – ознака осені в природі.
- Чому восени листки на деревах жовтіють і опадають?
(звучить музика П.і.Чайковского «Времена года», яка супроводжує розповідь-казку)
Казка «Чому жовтіють листки?»
Дуже любила Маринка зелений ліс і стало їй дуже сумно, коли прийшла осінь: зникли квіти, птахи відлетіли, листки стали жовтіти і падати. Тільки на дубі листки ще трималися, але і їх ставало все менше.
Якось Маринка – добра душа – не витримала, взяла вона вдома клей. Нитки і побігла до свого улюбленого старого дуба. Стала останні листочки прив’язувати та приклеювати, щоб вітер їх не обірвав. Можливо, 20 листків прив’язала та приклеїла, а можливо і всі 30. І ще б зберегла та руки зовсім замерзли. Присіла почала їх зігрівати. Тут прилетів сердитий вітер, листки зашелестіли. Дуб заскрипів і сказав тихенько:
- Ти що тут робиш? Чому ти мені спати заважаєш?
- Я не хотіла вас будити. Я вам листочки підклеюю, а то останні опадуть.
- Ох, малеча. Я свої справи закінчив, пора відпочивати. Поглянь, які я жолуді виростив. Краса! З них виростуть нові дубки. Але це потім, а зараз – дні все коротшають, світла все менше. Деревам пора спати. В листках маленькі зелені зернинки, живі заводи, зникли – розчинилися. Як цукор у воді. Не стало зелених зернинок, і стали листки жовтими.
- Але чому жовтими. А не білими або просто прозорими?
- В листку, крім зелених зернинок є і інші – жовтні. Поки в листках працювали зелені зернинки – заводи, жовтих не було видно, а розчинилися зелені зернинки і залишилися тільки жовті. Ось листки і пожовтіли. А потім висихають і падають.
- А що ж ви будете робити без цих заводчиків, без листків? Хто вас всю зиму буде годувати?
- А я ні їсти, ні пити не хоч, я хочу спати. Взимку ми не ростемо.
- А можливо все таки краще, щоб листочки залишалися?
- Ні, листки взимку випаровують багато води, а кореням її так важко вбирати. В моїх листках за літо нагромаджується багато отруйних речовин.
- Якщо листки залишити, взимку на них виростуть такі снігові шапки, і це зламає мої гілки.
- А я думала, що листки обтрушує вітер.
- Можна і без вітру. Між черешком і гілкою виростає тонка перегородка – корковий шар, який не пропускає на соків, ні води. Як тільки листок не буде триматися, він впаде і вкриє корені від морозу. Ох, ох..
Запитання до казки:
- Назвати зелені зернинки – заводики? Яка їх роль?
- Як називаються жовтні зернинки?
- Яке значення має листопад?
(пояснення по таблиці)
За літо береза випаровує 7 т. води.
Зима для рослин – суха пора року.
Листопад – це захист рослин від зимової посухи;
- захист від самоотруєння (залишку мінеральних солей);
- захист гілля від снігу.
Дерева сплять взимку, вночі з 1 до 5 год. ранку.
- Листопад у хвойних рослин:
- хвоя – листки. Її більше, ніж листків, менше продихів;
- гілки гнучкі, міцні.
- Листопад у різних рослин:
а) у ясена спочатку опадають листки на верхніх кінцях гілки, у тополі – на основній частині гілок;
б) у складних листках опадає кожна листкова пластинка;
в) забарвлення листків залежить від погоди. Якщо осінь дощова, то забарвлення невиразне, а в сонячні дні – фарби яскраві.
ІІІ. Конкурс загадок
- Що за книжка6 без букв, без сторінок, а багато вчить? (книга природи)
- Прийшла без фарб, без пензля, а перефарбувала все листя? (осінь0
- Сини в шапках, а батько – ні. (жолуді і дуб)
- Ні хто їх не лякає, а вони тремтять. (листя)
- Чого в лісі найбільше? (листя)
- В якім лісі немає листя?
- Королі королювали, все королівство поеряли, а два як королювали, так і королюють. (листяні дерева, сосна, ялина)
ІV. Вікторина
- Чому так говорять:
а) Листопад усе листя обтрусив підряд.
б) Вересень трусить груші в садочку. У вересні ліс здається рідним.
в) Чому ліс такий красивий:червонястий, жовтий, сивий.
г) Листки яких дерев восени червоніють (горобина, осика, клен)
д) Що зумовлює зміни у житті рослин восени?
ж) Чому осика королева серед дерев? (листя буває зеленувато-рожевим, малиновим, пурпуровим, вогненно-червоним, багряно-ліловим, червоним)
V. Робота з картками
а) Пояснити малюнок-жарт «Що це б значило?» (фотосинтез)
VІІІ. Підсумки заняття.
- Мудра природа навчає нас у будь-яку пору: птахи вчать співу, бджолиний рій вчить дисципліні трудовій. А дерева всіх порід, увесь веселий лісний рід, дружбі вчить міцній. Чого ще навчає нас природа?
- Берегти природу!
Вам у походи ходити
І мандрувати, любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром – квіти, дерева, трави.
Цвітуть не виривай задаром,
Гілки не зламуй для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку у гаю.
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю. (Ситниченко П.)