Сайт вчителя біології
Жовтневої ЗОШ І-ІІІст.
Смірнової Віри Марківни

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Урок-прес-конференція: Будова ядра і його функції

Освітня мета: розглянути особливості будови і функцій ядра клітини, проаналізувати зв'язок особливостей будови ядра з функціями, які воно виконує.

Структура уроку, основний зміст і методи роботи

Клас оформлений плакатами, малюнками відповідно до теми конфе­ренції. Перед учнями — учасниками прес-конференції — таблички: «цитолог» (голова), «історик», «біолог», «лікар», «вчитель», «математик», «науковий співробітник лабораторії молекулярної біології».

Вступне слово вчителя. Дорогі діти! Сьогодні ми говоритимемо про  будову ядра та його функції. На ваші запитання будуть відповідати спеціалісти різних галузей.

Вчитель. Вам уже відомо, що ядро – обов'язкова складова будь-якої еукаріотичної клітини, в якій зберігаєть­ся спадкова інформація. Ядро регулює процеси життєдіяльності клітин. Лише деякі типи клітин еукаріотів позбавлені ядра. Це, зокрема, тромбо­цити та еритроцити більшості ссавців, ситоподібні трубки вищих рослин. У таких клітинах ядро формується на початкових етапах розвитку, а потім руйнується. Втрата ядра супроводжується нездатністю клітини до розмноження (поділу).

Учень 1. Мене цікавить чому саме ядро вважають
найважливішим регулюючим центром?

Вчитель.  На  це запитання відповідає науковий співробітник лабораторії молекулярної біології.

Науковий співробітник. Ядро еукаріотичних клітин виконує такі важливі функції: зберігає спадкову інформацію і забезпечує її передачу від материнської клітини дочірнім. Крім того, воно є своєрідним центром керування процесами життєдіяльності кліти­ни, зокрема регулює процеси біосинтезу білків. Так, у ядрі з молекул ДНК на молекули і-РНК переписується інформація про структуру білків. Згодом ця інформація передається до місця їхнього синтезу на мембра­нах зернистої ендоплазматичної сітки. В ядрі за участі ядерець утворю­ються складові рибосом, які беруть безпосередню участь у біосинтезі білків. Таким чином, завдяки реалізації спадкової інформації, закодова­ної в молекулі ДНК, ядро регулює біохімічні, фізіологічні і морфологічні процеси, які відбуваються в клітині.Найважливіші молекулярно-генетичні процеси, що відбуваються в ядрі: реплікація ДНК, транскрипція всіх видів РНК, процесинг, утворення рибосом.

Учень2.  Як відомо у клітинах еукаріот ядро – обов’язкова органела. А чи відомі клітини у яких  кількість цих органел інша?

Цитолог.  Найчастіше у клітині одне ядро, але існують клітини двохядерні і багатоядерні. У деяких одноклітинних тварин, як-от інфузорій та форамініфер, є ядра двох типів: генеративні та вегета­тивні. Ядра першого типу забезпечують зберігання та передачу спадкової інформації, другого – регулюють процеси біосинтезу білків.У деяких організмах можуть зустрічатися клітини, позбавлені ядер. До таких без'ядерних клітин відносяться, наприклад, еритроцити ссавців, тромбоцити, клітини ситовидних трубок рослин і деякі інші типи клітин. Зрілі еритроцити людини і ссавців не мають ядра, так як вони втрачають його в процесі диференціювання. Вони мають обмежений термін життя і не здатні до розмноження. Зазвичай без'ядерними бувають високоспеціалізовані клітини, що втратили ядра на ранніх стадіях розвитку.  Клітини, які в зрілому (диференційованому) стані втрачають ядро клітини або живуть недовго і замінюються новими (наприклад, еритроцити), або підтримують свою життєдіяльність за рахунок припливу метаболітів з клітин, що тісно примикають до них, - "годувальних" (наприклад, клітини флоеми у рослин). Цікаво враховувати і положення ядра у клітині.  Положення ядра в клітині є характерним для клітин кожного типу. В зародкових клітинах ядро зазвичай знаходиться в центрі клітини, але може зміщуватися по мірі розвитку клітини і утворення в цитоплазмі спеціалізованих ділянок або відкладення в ній резервних речовин.

Учень 3.Навіщо певним типам клітин потрібне не одне ядро, а кілька чи бага­то?

Біолог.  Навіщо певним типам клітин потрібне не одне ядро, а кілька чи бага­то? Річ у тім, що кожному типу клітин властиве певне стале співвідно­шення між об'ємами ядра та цитоплазми (ядерно-цитоплазматичне співвідношення). Адже ядро певного об'єму може забезпечувати процеси біосинтезу білків лише у відповідному об'ємі цитоплазми. Тому в клі­тинах великих розмірів або з посиленою інтенсивністю обміну речовин часто від двох до кількох тисяч ядер.

Учень 4. Розмір, форма і структура ядер змінюються залежно від функціонального стану клітин, швидко реагуючи на зміну зовнішніх умов. 

Чи залежить будова ядра від функцій ?

Математик. Форма ядра клітини варіює залежно від типу клітини.  Розмір, форма і структура ядер змінюються залежно від функціонального стану клітин, швидко реагуючи на зміну зовнішніх умов. Форма ядра достатньо різноманітна. Найчасті­ше воно кулясте або еліпсоподібне, рідше - неправильної форми (на­приклад, у деяких типів лейкоцитів ядра мають відростки). Є овальні, кулясті і неправильної форми - підковоподібні або багатолопатеву ядро клітини (у лейкоцитів),), розгалужені ядра клітини (у залозистих клітинах комах) і ін. Розміри ядер варіюють від 1 мкм (деякі одноклітинні тварини, водорості) до 1 мм (яйцеклітини деяких риб і земноводних).

Учень 5. А що відомо про історію вивчення ядра?

Історик.У 1825 році чеський дослідник Ян Пуркіне вперше спостерігав ядро в яйцеклітині курки, В 1831 році англійський природознавець Роберт Браун вивчав різні види рослин, зразки яких він зібрав під час подорожі до Австралії. Браун був дуже уважним до деталей, а клітини рослин особливо цікавили його. Розглядаючи їх під мікроскопом, він побачив дещо цікаве: кожна клітина містила круглий і непрозорий елемент. Він назвав його ядром.

Усвідомлення того, що є елемент спільний для всіх організмів, не тільки для рослин, а й для тварин, поєднало рослинне і тваринне царство у щось спільне, щось, що мало однакові риси. У 1833 році вчений Браун чітко описав ядро клітини, вивчаючи мікроскопічну будову клітин орхідей. Згодом ядра були описані у всіх клітинах вищих рослин, за  винятком зрілих ситоподібних трубок флоеми, у яких воно відсутні. Дізнавшись про спостереження Брауна, німецький фізіолог Теодор Шванн почав шукати подібні елементи в клітинах пуголовків і знайшов. Кожна клітина містила ядро. Це був революційний прорив – свідчення того, що всі види життя пов'язані між собою. В одній із книг Шванн описав різні типи клітин, взяті від різноманітних організмів і визначив їх за фактом наявності ядра. Усвідомлення того, що є елемент спільний для всіх організмів, не тільки для рослин, а й для тварин, поєднало рослинне і тваринне царство у щось спільне, щось, що мало однакові рис.

Дізнавшись про спостереження Брауна, німецький фізіолог Теодор Шванн почав шукати подібні елементи в клітинах пуголовків і знайшов. Кожна клітина містила ядро. Це був революційний прорив - свідчення того, що всі види життя пов'язані між собою. В одній із книг Шванн описав різні типи клітин, взяті від різноманітних організмів і визначив їх за фактом наявності ядра.

Учень 6. В літературі часто зустрічаться термін ядерна детермінація. Які є докази ядерної детермінації.

Цитолог. Провідну роль ядра в передачі спадкової інформації можна проілюструвати за допомогою досліду на зелених одноклітинних водоростях - ацетабуляріях, які своєю формою дещо нагадують шапковий гриб. Клітина має високу «ніжку», в основі якої розташоване ядро, а на верхівці – диск у вигляді шапки. Види ацетабулярій різняться за формою «шапки». Експериментально зрощували центральну частину «ніжки» одного виду ацетабулярій, позбавлену «шапки», з нижньою частиною «ніжки» іншого, де розташоване ядро. У такого штучно ство­реного організму формувалася «шапка», притаманна тому виду водорості, якому нале­жала частина ніжки з ядром, а не тому, якому належала середня без'ядерна її частина. Такі самі результати отримані і внаслідок дослідів на клітинах тварин. На­приклад, з яйцеклітини жаби видаляли ядро і замість нього пересаджували ядро із заплідненої яйцеклітини тритона. Унаслідок цього розвивався зародок тритона, а не жаби. Наведені приклади є результатами досліджень у галузі клітинної технології (цитотехнологіі).

Учень 7. А чи існує залежність між формою ядра і особливостями фізіології клітини?

Математик. Ядро круглої, кулеподібної, але може бути й іншої форми: паличкоподібне, серпоподібне, лопатеве. Форма ядра залежить від форми самої клітини і від функцій, які вона виконує. У клітинах з високою фізіологічною активністю форма ядер складна, що збільшує співвідношення поверхні ядра до його об'єму. Наприклад, сегментоядерні лейкоцити мають багатолопатеве ядро.

Розміри ядра здебільшого залежать від розміру клітини; при збільшенні об'єму цитоплазми зростає й об'єм ядра. Здебільшого об'єм ядра займає біля 10-50 % об'єму клітини. Співвідношення об'ємів ядра і цитоплазми називається ядерно-цитоплазматичним співвідношенням. Зміна цього є одним із чинників клітинного поділу або порушення обміну речовин.

Хімік. До складу сухої речовини ядер входить - 80 % білків, 12 % ДНК, 5 % РНК, З % ліпідів і деяка кількість Мg2+, Мn2+. Більшість білків - ферменти, що каталізують молекулярно-генетичні процеси. Крім цього, гістонові й негістонові білки разом із ДНК утворюють хроматин. Певна частина білків складає основу ядра у вигляді мікрофіламентів і ядерної пластинки – сітки білкових ниток, що вистилає внутрішню поверхню ядра. Спеціальні білки зв'язуються з РНК і утворюють субодиниці рибосом. Деякі білки входять до складу ядерних пор. В ядрі є три різновиди РНК: іРНК, тРНК, рРНК. Каріоплазма містить велику кількість води (75-80 %), в якій сконцентровані:хроматин (гетерохроматин і еухроматин), мікрофіламенти, ядерце, ферменти. Ядро клітини володіє складною хімічною організацією, в якій найважливішу роль відіграють нуклеопротеїди- продукт з'єднВміст ядра являєсобою гелеподібний матрикс, називаний ядерним соком чинуклеолплазмою.Вона містить різні хімічні речовини — іони, білки, ферменти, і нуклеотиди увигляді колоїдного чи справжнього розчину. У неклеоплазмі розташовується хроматин,що складається з комплексу ДНК. РНК і білків гістонів. Гістони об’єднаніз ДНК у структури, що нагадують намистини (нуклеосоми) і виконують структуруі регуляторну роль. Під час поділу клітини хроматин піддається конденсації зутворенням туго скручених, спаралізованих ниток – хромосом.

Цитолог.  Ядро клітини має складну будову.  Ядро складається з поверхневого апарату і внутрішнього середовища (матриксу). Поверхне­вий апарат ядра утворений двома мембранами – зовнішньою та вну­трішньою, між якими є заповнений рідиною щілиноподібний простір від 20 до 60 нм завширшки. Але в деяких місцях зовнішня мембрана сполучена з внутрішньою навколо мікроскопічних отворів – ядерних пор діаметром близько 100 нм.

Отвір пори заповнений особливими глобулярними (кулястими) чи фібрилярними (нитчастими) білковими структурами. Зокрема, до складу цього комплексу входить білок-рецептор, здатний реагувати на речови­ни, які проходять через пору. Сукупність пор та цих білків називають комплексом ядерної пори. Поверхневий апарат ядра забезпечує регуляцію транспорту речовин, які проходять через нього. Із цитоплазми всередину ядра надходять син­тезовані в ній білки. Натомість з ядра до цитоплазми транспортуються різні типи молекул РНК. Комплекс ядерної пори забезпечує транспорт цих сполук, здійснює їхнє впізнавання та сортування. Поверхневий апарат ядра функціонально контактує з мембранами ендоплазматичної сітки. На поверхні зовнішньої ядерної мембрани може бути розташована велика кількість рибосом. Ядерний матрикс - внутрішнє середовище ядра - складається з ядерного соку, ядерець і ниток хро­матину. Хроматин (від грец. хро- матос - фарба) - ниткоподібні структури ядра, утворені здебіль­шого з білків та нуклеїнових кислот. Ділянки хроматину неоднорідні. Ті з них, що постійно перебувають в ущільненому стані, називають гетерохроматином. Вони добре забарвлюються різними барвниками і в період між поділами клітини помітні у світловий мікроскоп. Незабарвлені, менш ущільнені ділянки мають назву еухроматин. Вважають, що саме в них розміщена основна кіль­кість генів. Під час поділу клітини нит­ки хроматину ущільнюються і з них формуються компактні тільця - хромо­соми (від грец. хроматос і сома - тіль­це).
Ядерний сік (каріоплазма, або нуклеоплазма) за будовою та властивостя­ми нагадує цитоплазму. У каріоплазмі є білкові фібрили (нитки) завтовшки 2-3 нм. Вони утворюють особливий внутрішній скелет ядра, що сполучає різні структури: ядерця, нитки хрома­тину, ядерні пори тощо. Білки матрик- су забезпечують певне просторове роз­ташування хромосом, а також вплива­ють на їхню активність. Ядерця – щільні структури, які складаються з комплексів РНК з білка­ми, хроматину і гранул, які слугують попередниками складових рибосом. У ядрі може бути від одного до багатьох ядерець (наприклад, у яйцеклітинах риб), які формуються на особливих ділянках хромосом. Під час поділу клітини ядерця так само, як і ядерна оболонка, зникають, а в період між двома поділами – формуються зно­ву. Функції ядерця полягають в утворенні рРНК і складових рибосом, які згодом виходять у цитоплазму.

Лікар – генетик. Набір хромосом у ядрі клітини особини називають каріотипом. Каріотип у всіх клітинах даної особини, як правило, однаковий. Багато вроджені аномалії і вади (синдроми Дауна, Клайнфелтера, Тернера-Шерешевського та ін), зумовлені різними порушеннями каріотипу, що виникли або на ранніх стадіях ембріогенезу, або при дозріванні статевої клітини, з якої виникла аномальна особина. Аномалії розвитку, пов'язані з видимими порушеннями хромосомних структур ядра клітини, називають хромосомними хворобами. Різні пошкодження хромосом можуть бути викликані дією фізичних або хімічних мутагенів. В даний час методи, що дозволяють швидко і точно встановлювати каріотип людини, використовують для ранньої діагностики хромосомних хвороб та для уточнення етіології деяких захворювань. Навіть самі незначні порушення структури ядра клітини ведуть до незворотних змін властивостей клітини або її загибелі. Небезпеку іонізуючих випромінювань і багатьох хімічних речовин для спадковості і для нормального розвитку плоду має в своїй основі ушкодження ядер статевих клітинах дорослого організму або в соматичних клітинах розвивається ембріона. В основі перетворення нормальної клітини в злоякісну також лежать певні порушення структури ядра клітини

Вчитель. Отже, функції ядра дуже складні і їх ефективність забезпечується особливостями будови ядер.




 

 

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • Copyright MyCorp © 2024
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz